هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

,
هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

عمان ایر نام آشنایی در بین ایرلاین‌ها در حوزه خلیج فارس است که در سالیان اخیر همواره بعنوان یکی از برترین ایرلاین های سراسر جهان شناخته می شده است. این ایرلاین عربی که حامل پرچم کشور عمان بوده و بعنوان ایرلاین ملی این کشور فعالیت می کند، یکی از اعضای سازمان حمل و نقل هوایی عربی نیز هست. با اخبار هواپیما (Airplanes News) همراه باشید:

فرودگاه بین المللی مسقط در عمان قطب پروازهای این شرکت هواپیمایی معروف است که در منطقه السیب واقع گردیده است. با وجود اینکه عمان ایر هنوز بعنوان یک ایرلاین نوظهور در حوزه هوانوردی جهان شناخته می شود، اما فعالیت ها و پیشرفت های چشمگیر این شرکت در سالیان اخیر باعث شده حالا این ایرلاین، رقیبی جدی برای سایر شرکت های هواپیمایی منطقه خلیج فارس همچون امارات، قطریه و الاتحاد بشمار می رود. در این بخش از سری مقالات معرفی ایرلاین هادر بوستان گشت با معرفی هواپیمایی عمان ایر همراه باشید

 

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

پیشرفت عمان ایر

افزایش روز افزون ظرفیت ناوگان و کیفیت خدمات در پروازهای این شرکت باعث شده است تا روز به روز افراد زیادی به جرگه مسافران دائمی این شرکت هواپیمایی اضافه شوند. عمان ایر در سال ۲۰۱۰ نیز توانست نام خود را بعنوان نخستین شرکت هواپیمایی که توانست اینترنت وای فای و خدمات تلفن همراه را بطور همزمان در طی مدت پرواز برقرار کند، بر سر زبان‌ها بیندازد.

اخذ جوایز متعدد توسط هواپیمایی عمان

در سال بعد نیز این شرکت موفق به دریافت جایزه طلایی خطوط پروازی سال در کشور فرانسه گردید. گفتنی است میزان رضایت مندی بالای مسافران این شرکت باعث شد تا در سال ۲۰۱۲ میلادی جایزه برترین خطوط پروازی جهان در حوزه برخورداری از بی‌نظیرترین صندلی های تجاری و همچنین ارائه خدمات بی نقص در خاورمیانه توسط “اسکاری ترکس” به آن اهدا شود. بدون شک دریافت سه جایزه و افتخار پیاپی در این سال‌ها نقش بسزایی در معرفی این شرکت هواپیمایی به جهانیان داشته است.

بد نیست بدانید که شکل گیری این شرکت هواپیمایی به سال ۱۹۷۰ میلادی و تاسیس شرکت خدمات بین المللی عمان که به اختصار OIS خوانده می شود، باز می گردد؛ در آن زمان عمان ایر تنها یک شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه فرودگاهی بود که در فرودگاهی به نام Beit Al Falaj فعالیت می کرد.

در سال های بعد OIS با توجه به پیشرفت بسیار صعودی صنعت هوانوردی عمان توانست چندین کارگاه، سوله و ساختمان را در مسیر افزایش فعالیت های خود به مجموعه‌اش اضافه کند. اما سال ۱۹۸۱ را می توان سالی مهم در تاریخ OIS دانست چراکه در این سال این شرکت خدماتی به شرکتی سهامی تبدیل گردید. OIS که فرصت را مغتنم شمارده بود، به سرعت ۱۳ هواپیما را از ایرلاین Gulf Air خریداری نمود و خدمات هوایی خود را همراه با این شرکت توسعه بخشید.

OIS در طی سال های ۱۹۸۳ الی ۱۹۹۳ میلادی اقدام به افزایش و بهبود زیرساخت های خود کرده و با خریداری تجهیزات جدید در نهایت موفق شد هواپیمایی عمان را بطور رسمی پس از ۲۳ سال پایه گذاری کند و فعالیت های خود را با پرواز یک فروند بوئینگ ۷۳۷ سری ۳۰۰ آغاز کند.

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

عضویت هواپیمایی عمان در IATA

عمان ایر در سال ۱۹۹۸ توانست به گروه انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی که به اختصار IATA خوانده می شود، وارد شود. حدود ۹ سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۷ میلادی، دولت عمان با افزایش سهام خود از ۲۳ به ۸۰ درصد از این شرکت هواپیمایی موفق شد گامی جدید در راه توسعه آن بردارد و با طرح های جدید و راهبردی خود پروازهای با مسافت طولانی را نیز در دستور کار عمان ایر قرار دهد که این مهم در نوامبر همان سال با پرواز بانکوک به لندن آغاز گردید.

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

کمک دولت عمان به هواپیمایی عمان ایر

دولت عمان سه سال پس از افزایش سهام خود از عمان ایر بار دیگر برای افزایش این مقدار اقدام کرد و این بار توانست تا ۹۹.۸ درصد از سهام این شرکت را از آن خود کند. پس از این اتفاق و افزایش بی چون و چرای تصمیم گیری های دولت عمان برای این شرکت هواپیمایی، عمان ایر وارد فاز جدیدی شد.

دولت عمان که سخت در حال تلاش برای بوجود آوردن یک ایرلاین قدرتمند و پر آوازه بود، موفق شد ۶ فروند هواپیمای مدرن ایرباس را در اواخر سال ۲۰۰۹ از این کمپانی فرانسوی تحویل بگیرند. این هواپیماها شامل سه فروند ایرباس A330 سری ۳۰۰ و سه فروند ایرباس A330 سری ۲۰۰ بودند که توافقات برای خرید این ۶ هواپیما نیز چیزی در حدود ۲ سال به طول انجامیده بود!

گفتنی است پیش از این نیز دولت عمان موفق شده بود دو فروند ایرباس A330 سری ۲۰۰ را نیز از ایرویز جت خریداری کند. در سال ۲۰۱۱ و زمانی که نمایشگاه هوایی دبی در حال برگزاری بود، سفارش ۵ فروند هواپیمای امبرائر ۱۷۵ توسط هواپیمایی عمان به ثبت رسید تا حالا پس از ایرباس های فرانسوی، هواپیماهای برزیلی نیز در ناوگان هوایی این ایرلاین دیده شود.

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

ناوگان هواپیمایی عمان ایر

در حال حاضر ناوگان هواپیمایی عمان ایر متشکل از ۴۵ فروند هواپیما به شرح زیر می باشد:

ایرباس:

  • ۴ فروند A330 سری ۲۰۰
  • ۶ فروند A330 سری ۳۰۰

بوئینگ:

  • ۱ فروند ۷۳۷ سری ۷۰۰
  • ۲۱ فروند ۷۳۷ سری ۸۰۰
  • ۵ فروند ۷۳۷ مدرن ER900
  • ۴ فروند ۷۷۸-۸

امبرائر:

  • ۴ فروند مدل ۱۷۵

لازم بذکر است که عمان ایر حدود ۳۴ فروند هواپیما نیز در دست سفارش دارد که در طی سال های آتی با دریافت به مرور آنها، ناوگان خود را بیش از پیش توسعه خواهد بخشید.

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

مقاصد پروازی هواپیمایی عمان

هواپیمایی عمان هم اکنون به ۲۷ کشور جهان که شمال ۵۰ مقصد متفاوت می باشند، پروازهای روزانه و هفتگی دارد که در میان آنها پروازهای کشور هند با ۱۱ مقصد بیشترین میزان را در اختیار دارد. با توجه به برقراری ارتباط میان تهران و مسقط، مسافران ایرانی برای پرواز به عمان می توانند علاوه بر شرکت های هواپیمایی داخلی، سفر هوایی خود را با عمان ایر نیز تجربه کنند.

سایر مقاصد پروازی عمان ایر در جهان بغیر از هندوستان و ایران به شرح زیر می باشد:

قاره آسیا:

پاکستان، سریلانکا، بنگلادش، فیلیپین، تایلند، مالدیو، اندونزی، نپال، سنگاپور و مالزی
منطقه خاورمیانه:
قطر، امارات متحده عربی، بحرین، لبنان، اردن، عربستان و کویت
قاره اروپا:
سوئیس، آلمان، فرانسه و انگلستان
قاره آفریقا:
تانزانیا

البته با توجه به پیشرفت روزافزون عمان ایر و تحویل گرفتن هواپیماهای جدید در سالیان پیش رو، این مقاصد پروازی نیز افزایش چشمگیری خواهند داشت؛ به هر حال عمان ایر، ایرلاینی با کیفیت در منطقه خاورمیانه است که در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز توانسته جایزه بهترین ارائه سرویس و خدمات پروازی را در بین ایرلاین های منطقه کسب کند و به همین دلیل انگیزه های عمان ایر بدون شک این بار برای بهترین بودن در سطح بین الملل و جهانی بیشتر خواهد بود. در این ویدیو تجربه‌ی یکی از مسافران پرواز با عمان ایر را مشاهده می کنید:

هواپیمایی عمان ایر، ایرلاین نوشکفته خاورمیانه

 

 

 

1 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.